Františkolázeňské prameny

Ve Františkových Lázních najdeme celkem 21 léčebných minerálních pramenů.

  1. Františkův pramen: Používá se při celkové tělesné slabosti,v rekovalescenci a při lehkých poruchách trávení. Je to první a nejznámejší pramen ve Františkových Lázních. Byl znám již před rokem 1400. Najdeme ho ve spodní části Národní třídy. Na začátku 18. století zde byla jen dřevěná stříška. V roce 1789 zde byl postaven první přístřešek. Chebští chtěli pavilon strhnout, protože věřili,  že jedině slunce dokáže odstranit "zlé zápachy a nezdravou vlhkost" z pramene. Ani Guberniální komisy se nepodařilo vyvrátit tyto mylné představy a tak byl pavilon v roce 1791 při ženské rebélii stržen. Druhý pavilon podle návrhů ing. Rothhesla byl postaven v roce 1793. Avšak ani tento pavilon se nezachoval do dnešní doby. Dnešní, v pořadí již třetí pavilon, byl postaven v roce 1832 podle plánů krajského inženýra Esche. Františkův pramen (resp. jeho pavilon) se stal symbolem Františkových Lázní.

  2. Luisin pramen: Tento pramen vyvěral původně na pozemku Johanna Bohma z Horních Loman. Protože mu ale nikdo neřekl jinak než Setník, byl i pramen pojmenovám podle něj - tedy Setníkův pramen. Město Cheb chtělo v roce 1794 pozemek koupit, ale Johhan Bohm nasadil takovou cenu, že z prodeje nakonec nebylo nic. Nevíme co nakonec Johanna Bohma přesvědčilo, ale v roce 1806 nakonec tento pozemek prodal chebskému městskému radovi von Osmutzovi. Ten ho o rok později, tedy v roce 1807 prodal městu. Tak se mohl pramen důkladně zachytit. Byl pojmenován po císařovně Luise - Luisin pramen. Roku 1810 byl vedle Luisina pramen objeven další pramen, který byl o rok později také samostatně zachycen a pojmenován Nový pramen. V roce 1817 byly oby tyto prameny staženy do jednoho bazenu a krátce nato byl objeven ještě třetí pramen - Studené vřídlo (Studený pramen). Dlouho nebyly prameny vůbec zakryté. Ten dnešní empírová pavilon byl postaven roku 1826 podle plánů tehdejšího krajského inženýra Stohra. Prameny jsou využívány především k léčebným koupelím.   

  3. Studený pramen: Používá se při léčebných koupelích. Vyvěrá z hloubky 22,6m. Najdeme ho ve stejném pavilonu jako Luisin pramen.

  4. Pramen Cartellieri: Používá se především ke koupelým, ale také při léčbě nechutenství a lehkých žaludečních katarech. Pramen je v současné době uzavřen pro pitné účely.

  5. Železnatý pramen: Používá se chudokravnosti, stavech vyčerpanosti a rekonvalescenci. Díky svém železité chuťi je velmi vhodný k pití.

  6. Solný pramen: Používá se při chronických katarech horních cest dýchacích, ke kloktání, inhalacím. Najdeme ho u kolonády Solného a Lučního pramene, kousek od Aquafora.

  7. Luční pramen: Používá se při onemocnění žlučníku, žaludku a střev. Najdeme ho stejně jako Solný pramen v kolonádě kousek od Aquafora.

  8. Nový pramen: Používá se při chudokrevnosti např. po porodu, ztrátě krve v rekonvalecenci. Tento pramen najdeme vedle dvorany Glauberových pramenů v samostatně stojícím pavilonu.

  9. Pramen Štěpánka: Dříve se stáčel do lahví jako minerální voda Steffany.

  10. Pramen Natálie: Používá se při léčbě choron ledvin a močového měchýře. Má příjemnou osvěžující chuť.

  11. Pramen Žofie: Používal se při léčbě chorob ledvin a močového měchýře. Dnes se nesmí používat k pitným účelům. Najdeme ho cca 200m od pramenu Natálie.

  12. Pramen Palliardi: Používá se při nechutenství a lehkých žaludečních katarech.

  13. Pramen Adler: Používá se ke koupelím.

  14. Glauber I: Používá se při střevních a žaludečních katarech. Mírně projímavý pramen s příjemnou chuťí.

  15. Glauber II: Použití je podobné jako u Glauberu I, jen trochu slabší.

  16. Glauber III: Používá se při zácpě. Má silný projímavý účinek. Vyvěrá z hloubky 54m.

  17. Glauber IV: Používá se při zácpě. Tento pramen obsahuje nejvíce Glauberovi soli ze všech známých pramenů po celém světě. Vyvěrá z hloubky 92,6m.

  18. Sluneční pramen: Používá se při lehkých katarech zažívacího ústrojí. Má mírný projímavý účinek.

  19. Pramen Stanislav (Míru): Používá se k pitné kúře a koupelím. Je mírně projímavý.

  20. Kostelní pramen: Používá se při lehké zácpě a poruchách trávení. Má mírně projímavý účinek.

  21. D14: Tento pramen se používá jen ke koupelím.